Herman Voss to postać o znaczącym dziedzictwie w dziejach luteraństwa, urodził się 21 września 1872 roku w Strzegomiu. Po długim życiu, wypełnionym posługą duchową, zmarł 6 maja 1938 roku we Wrocławiu.
Pełnił on ważną rolę jako duchowny luterański, a jego wpływ był szczególnie odczuwalny w czasie II Rzeczypospolitej. W tym czasie Voss był prezydentem (zwierzchnikiem) Ewangelickiego Kościoła Unijnego, który działał na obszarze polskiego Górnego Śląska. Jego działalność duchowa oraz organizacyjna miała duże znaczenie dla społeczności luterańskiej w tym regionie.
Życiorys
Herman Voss to postać, której życie było ściśle związane z działalnością religijną i społeczną. Ukończył studia teologiczne na uniwersytecie w Halle, co otworzyło mu drzwi do przyszłej kariery w Kościele. W 1899 roku odbył swoją ordynację, co stanowiło początek jego pracy duszpasterskiej.
W ciągu swojej kariery pełnił posługę w różnych parafiach, w tym w Głuszycy, Legnicy oraz Mirsku. W 1904 roku przeniósł się do Katowic, gdzie objął stanowisko pierwszego proboszcza.
W tym okresie miał znaczący wpływ na rozwój Kościoła, pełniąc również funkcję superintendenta diecezji pszczyńskiej. Po podziale terytorialnym związanym z przyznaniem Polsce wschodniej części Górnego Śląska, z diecezji tej utworzono Ewangelicki Kościół Unijny na Polskim Górnym Śląsku. Ks. Herman Voss stał na czele tej nowej jednostki jako prezydent.
Jednakże jego działalność nie spotkała się z przychylnym odbiorem ze strony władz państwowych, które uważały ją za przesadnie proniemiecką oraz niekorzystną dla polskich interesów. W wyniku tego, z polecenia wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, został pozbawiony urzędu prezydenta Kościoła.
Wyróżnienia
W 1920 roku Uniwersytet Wrocławski uhonorował Hermana Vossa nadaniem tytułu doktora honoris causa w uznaniu jego zasług w działalności kościelnej. To wydarzenie podkreśla wpływ, jaki miał on na życie duchowe i intelektualne regionu.
Honorowe doktoraty są przyznawane osobom, które wnieśli istotny wkład w rozwój określonych dziedzin, a wyróżnienie to dla Vossa świadczy o jego znaczącej roli w ramach wspólnoty.
Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem: Uniwersytet Wrocławski.
Literatura
W kontekście badań nad historią Drugiej Rzeczypospolitej oraz ewangelików w Polsce, istotną rolę odgrywa postać Hermana Vossa. Jego dorobek literacki jest dokumentowany w różnych publikacjach.
- Voss Herman, [w:] Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej, red. Jacek M. Majchrowski, Warszawa 1994, ISBN 83-7066-569-1, s. 208,
- Voss Herman, ks., [w:] Jan Szturc, Ewangelicy w Polsce. Słownik biograficzny XVI-XX w., Bielsko-Biała 1998, ISBN 83-85970-50-9, s. 309.
Przypisy
- Voss Herman, [w:] Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej, Jacek Maria Majchrowski (red.) i inni, Warszawa: „BGW”, 1994, s. 208, ISBN 83-7066-569-1.
- a b c d Voss Herman, ks., [w:] Jan Szturc, Ewangelicy w Polsce. Słownik biograficzny XVI-XX w., Bielsko-Biała: „Augustana”, 1998, s. 309, ISBN 83-85970-50-9.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Józef Lisowski (ksiądz) | Hans-Georg Koitz | Stanisław AraszczukOceń: Herman Voss