Józef Lisowski (ksiądz)


Józef Lisowski, urodzony 17 kwietnia 1954 roku w Strzegomiu, to wybitna postać wśród polskich duchownych katolickich. Jako doktor prawa kanonicznego zdobył uznanie w swojej dziedzinie, a jego działalność nie ogranicza się jedynie do kwestii teologicznych.

Pełni on szereg znaczących funkcji w Kościele, w tym Prałata Domowego Jego Świętobliwości. Dodatkowo, Józef Lisowski jest Kanclerzem Legnickiej Kurii Biskupiej, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy diecezjalne. Jako Dziekan Kapituły Katedralnej i Prepozyt Kapituły Krzeszowskiej odgrywa kluczową rolę w lokalnej hierarchii kościelnej.

Nie tylko w sferze administracyjnej, ale również w zakresie edukacji, Lisowski jest aktywnym wykładowcą akademickim, co podkreśla jego wszechstronność i pasję do nauczania. Jego obecność w Radzie Kapłańskiej stanowi dalszy dowód na to, jak ważną postacią jest w strukturach kościelnych.

Życiorys

Józef Lisowski przyszedł na świat 17 kwietnia 1954 roku w Strzegomiu, gdzie jako syn Stanisława i Heleny z domu Kruszak rozpoczął swoją życiową podróż. Swoje podstawowe wykształcenie zdobył w Szkole Podstawowej w Kwaśniowie Dolnym, a następnie w latach 1969-1973 kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu, gdzie uzyskał świadectwo maturalne.

W tym samym roku, 1973, rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Sakrament kapłaństwa przyjął 19 maja 1979 roku, z rąk kard. Henryka Gulbinowicza, w Katedrze wrocławskiej. Po święceniach został skierowany do pracy w parafii św. Józefa w Świdnicy, gdzie zaczynał swoją posługę jako neoprezbiter.

W latach 1982-1985 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a później w latach 1985-1986 kontynuował naukę w Rzymie. Tematem jego pracy doktorskiej była „Pojęcie męczeństwa według praktyki Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych”. Pracę tę prowadził pod kierunkiem ks. prof. Henryka Misztala.

W 1987 roku Józef Lisowski został mianowany prefektem Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a w latach 1989-1992 kontynuował studia z zakresu prawa kanonicznego w Rzymie, gdzie odbył również studia rotalne w Rocie Rzymskiej. Po utworzeniu diecezji legnickiej w 1992 roku, objął stanowisko pierwszego Kanclerza Kurii Diecezjanej w Legnicy.

Publikacje

Józef Lisowski w swoje pracy naukowej oraz duszpasterskiej przyczynił się do wielu cennych publikacji, które mają znaczący wpływ na życie kościelne i teologiczne. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje księdza Lisowskiego:

  • współudział w sakramencie Eucharystii z chrześcijanami akatolikami w uchwałach Soboru Watykańskiego II i prawodawstwie posoborowym, Wrocław 1979,
  • koncepcja męczeństwa w praktyce Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Wrocław – Rzym 1992,
  • Vox Pastoris: dokumenty pastoralne 1992-2002 pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, red., Legnica 2003.

Przypisy

  1. ks. Władysław Bochnak oprac., Początki diecezji legnickiej, Legnica 2004 r., s. 85.
  2. Schematyzm diecezji legnickiej, Legnica 2002 r., s. 47.
  3. Schematyzm diecezji legnickiej, Legnica 1997 r., s. 58.
  4. Józef Mandziuk, Słownik księży pisarzy archidiecezji wrocławskiej 1945-1992, Warszawa 1997 r., s. 184-185.
  5. Schematyzm archidiecezji wrocławskiej, Wrocław 1979 r., s. 374.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Hans-Georg Koitz | Stanisław Araszczuk | Herman Voss

Oceń: Józef Lisowski (ksiądz)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:18