Stanisław Araszczuk, urodzony 8 maja 1958 roku w Strzegomiu, jest wybitnym polskim duchownym oraz specjalistą w dziedzinie teologii. Nosi tytuł doktora habilitowanego nauk teologicznych i pełni funkcję profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej. Jego zaangażowanie w edukację i rozwój teologiczny znajduje również odzwierciedlenie w roli, jaką pełni jako prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
Oprócz działalności akademickiej, Stanisław Araszczuk jest również aktywnym duchownym, sprawując posługę jako proboszcz parafii pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Jego wkład w życie duchowe wspólnoty lokalnej jest nieoceniony, a jego doświadczenie oraz wiedza przyczyniają się do formacji wiernych oraz rozwijania życia religijnego w regionie.
Życiorys
Urodziny Stanisława Araszczuka miały miejsce 8 maja 1958 roku w Strzegomiu, gdzie przyszedł na świat jako syn Zenona oraz Lucyny, z domu Gumela. Swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej w Strzegomiu, którą ukończył w 1973 roku, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym. Po zdobyciu świadectwa dojrzałości postanowił rozpocząć studia na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
Od samego początku miałjąc na uwadze swoje duchowe powołanie, angażował się w duszpasterstwo akademickie przy parafii św. Wawrzyńca, gdzie nawiązał bliską przyjaźń z księdzem Stanisławem Orzechowskim. To właśnie jego wsparcie pomogło Stanisławowi zrozumieć swoje powołanie do kapłaństwa. Z tego powodu w 1978 roku przerwał studia i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.
W 1984 roku ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 26 maja 1984 roku przyjął święcenia kapłańskie, a ich udzielił kard. Henryk Gulbinowicz w Katedrze Wrocławskiej. Po przyjęciu sakramentu, rozpoczął pracę w parafii Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, gdzie założył Duszpasterstwo Ludzi Pracy Ziemi Dzierżoniowskiej, pełniąc rolę opiekuna tej grupy aż do 1988 roku.
W kolejnych latach, w 1988 roku, został skierowany przez kard. Henryka Gulbinowicza na studia specjalistyczne z zakresu liturgiki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1992 roku obronił pracę doktorską na temat kultu św. Jadwigi na Śląsku w świetle przedtrydenckich wrocławskich ksiąg liturgicznych. Dalsza edukacja zaprowadziła go do Anselmianum w Rzymie, gdzie zdobywał wiedzę i doświadczenie w obszarze liturgii.
6 marca 2008 roku uzyskał habilitację, broniąc pracy pt. Obrzędy poświęcenia kościoła i ołtarza w odnowionej liturgii Soboru Watykańskiego II. W 2013 roku, 26 września, nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk teologicznych. Po tym wydarzeniu, zajął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii Kościoła i Teologii Pastoralnej, a także prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.
W swoim dorobku akademickim był także kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej oraz Katedry Liturgiki, Homiletyki i Kultury Muzycznej Kościoła, a także dyrektorem w Instytucie Teologii Pastoralnej Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Jego wkład w teologię i liturgię jest znaczący oraz pozostaje w pamięci wielu jego uczniów i współpracowników.
Odznaczenia
Stanisław Araszczuk jest uznawany za osobę, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski. Jego działalność została uhonorowana różnymi nagrodami i odznaczeniami, które świadczą o jego wkładzie w walkę o wolność i niepodległość kraju.
- medal stulecia odzyskanej niepodległości,
- krzyż wolności i solidarności.
Przypisy
- Diecezja Legnicka [online], Diecezja Legnicka [dostęp 11.04.2024 r.]
- Duszpasterze [online], Parafia św. Tadeusza Apostoła w Legnicy, 17.12.2017 r. [dostęp 11.04.2024 r.]
- a b Legnica. Uhonorowany kapłan. legnica.gosc.pl. [dostęp 14.04.2020 r.]
- a b c d e Ks. dr hab. Stanisław Araszczuk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.04.2020 r.]
- a b c d e Ks. Stanisław Araszczuk. www.dzierzoniow.pl. [dostęp 14.04.2020 r.]
- Ks. Stanisław Araszczuk. [dostęp 15.07.2020 r.]
- ks. Władysław Bochnak oprac., Początki diecezji legnickiej, Legnica 2004, s. 81.
- Krzyż Wolności i Solidarności. Lista odznaczonych. Stanisław Araszczuk
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Herman Voss | Józef Lisowski (ksiądz) | Hans-Georg KoitzOceń: Stanisław Araszczuk