Marian Dembiński, urodzony 21 listopada 1947 roku w Strzegomiu, to wybitny polski polityk oraz nauczyciel. Swoją karierę zawodową łączył z pracą w rolnictwie oraz z działalnością związkową, co sprawiło, że był głęboko zaangażowany w życie społeczne.
Warto zaznaczyć, że Marian Dembiński pełnił również funkcję posła na Sejm III kadencji, co stanowi istotny etap w jego politycznym dorobku. Zmarł 12 lipca 2024 roku, pozostawiając po sobie znaczący ślad w polskiej polityce.
Życiorys
Marian Dembiński to postać, która urodziła się w Polsce, gdzie zakończył swoje edukacyjne starania w 1966 roku, kończąc liceum ogólnokształcące w miejscu swojego dzieciństwa. Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego stało się centralnym punktem jego kariery zawodowej, jednak to nie jedyna jego dziedzina działalności. Przez pewien czas pracował jako nauczyciel, a także był zatrudniony w szkole podstawowej w Pustkowie Wilczkowskim oraz w placówce zajmującej się opieką nad nieletnimi.
W swojej edukacyjnej drodze studiował geografię na Uniwersytecie Wrocławskim. Działalność społeczna zdominowała jego życie od wczesnych lat, co było widoczne już w 1968 roku, kiedy należał do Międzyuczelnianego Komitetu Strajkowego. W 1980 roku Dembiński odegrał istotną rolę w tworzeniu „Solidarności Wiejskiej”, a później z tą organizacją przystąpił do NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, gdzie przez wiele lat aktywnie działał w ramach regionalnych oraz krajowych władz związku.
W 1981 roku uczestniczył w ogólnokrajowej akcji protestacyjnej, zorganizowanej przez rolników indywidualnych, co podkreśla jego zdecydowane zaangażowanie w walkę o prawa pracowników. Po ogłoszeniu stanu wojennego, Marian nie zrezygnował z działalności opozycyjnej; angażował się w dystrybucję drukowanych wydawnictw drugiego obiegu, co również stanowi o jego determinacji w walce o wolność i prawa człowieka.
W latach 90. objął kierowniczną rolę w jednym z odłamów rolniczej „Solidarności”, z dążeniem do współpracy z Akcją Wyborczą Solidarność. Z ramienia AWS zdobył mandat posła w III kadencji Sejmu, pełniąc swoje obowiązki między 1997 a 2001 rokiem. W trakcie swojej pracy w Sejmie był członkiem kilku istotnych komisji, w tym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Integracji Europejskiej oraz Komisji Skarbu Państwa, Uwłaszczenia i Prywatyzacji. Jego działalność zaowocowała także powstaniem przedsiębiorstwa Polski Cukier.
Mimo bezskutecznych prób reelekcji w 2001 roku, Marian Dembiński nie wycofał się całkowicie z polityki. W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 roku próbował ponownie zdobyć mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości, jednak bez powodzenia. Pozostał równocześnie aktywnym liderem związkowym, przewodnicząc NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w Dolnośląskim oraz będąc członkiem Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, co wskazuje na jego trwałe zaangażowanie w kwestie rolnicze w Polsce.
Odznaczenia
Marian Dembiński, to postać, której odznaczenia świadczą o jego znaczącym wkładzie w historię i kulturę kraju. W 2016 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, co stanowiło wyraz uznania dla jego zasług. Dwa lata później, w 2018 roku, Dembiński został wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności, który honoruje osoby zaangażowane w walkę o wolność i prawa obywatelskie.
W 2024 roku, w uznaniu jego dziedzictwa i wkładu, pośmiertnie przyznano mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. To odznaczenie potwierdza jego znaczenie w dziejach Polski oraz nieustanne dążenie do wolności i sprawiedliwości.
Przypisy
- Zmarł Marian Dembiński. solidarnosc.wroc.pl, 17.07.2024 r. [dostęp 17.07.2024 r.]
- Post Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. facebook.com, 16.07.2024 r. [dostęp 21.07.2024 r.]
- Uroczystość odznaczenia Krzyżem Wolności i Solidarności w Wałbrzychu. ipn.gov.pl, 21.09.2019 r. [dostęp 23.11.2020 r.]
- a b c d Marian Dembiński – relacja biograficzna. Ośrodek Karta. [dostęp 13.12.2019 r.]
- Powołanie nowego składu Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. umwd.dolnyslask.pl, 25.04.2017 r. [dostęp 11.08.2019 r.]
- Odznaczenia w 35. rocznicę powstania NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. prezydent.pl, 13.05.2016 r. [dostęp 18.05.2016 r.]
- List otwarty do premiera w sprawie „Polskiego Cukru” SA. interia.pl, 12.11.2000 r. [dostęp 14.07.2019 r.]
- Struktury wojewódzkie. solidarnoscri.pl. [dostęp 14.07.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Krzysztof Szwagrzyk | Stanisław Nicieja | Franciszek Franczak | Johann Christian GüntherOceń: Marian Dembiński